Školský špeciálny pedagóg
Mgr. Terézia Grófová
konzultačné hodiny podľa potreby sa môžu vopred dohodnúť telefonicky
Kontakt: 0908 456757
Školský špeciálny pedagóg poskytuje:
• individuálne špeciálno-pedagogické intervencie deťom a žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami,
• špeciálno-pedagogické poradenstvo všetkým žiakom školy, zákonným zástupcom, pedagogickým zamestnancom a odborným zamestnancom,
• súčinnosť so školskými zariadeniami výchovného poradenstva a prevencie.
Práca so žiakmi
Hlavnou náplňou práce školského špeciálneho pedagóga je priama práca so žiakmi so zdravotným znevýhodnením a žiakmi bez ZZ s podpornými opatreniami. Žiaci prichádzajú do učebne školského špeciálneho pedagóga na špeciálno-pedagogické intervencie podľa vopred stanoveného rozvrhu v rozpätí 1-2 vyučovacích hodín týždenne. Na hodine sa venuje školský špeciálny pedagóg rozvíjaniu tej kognitívnej funkcie, ktorú predchádzajúce diagnostické vyšetrenia odhalili ako problémovú. Časť hodiny je možné využiť aj na objasnenie edukačného obsahu, ktoré sa pri aplikácii bežných pedagogických metód zo strany vyučujúceho dieťaťu nepodarilo pochopiť. Ako pomôcky pri práci využíva odbornú literatúru, pracovné listy, špeciálne hry a cvičenia, špeciálne edukačné počítačové programy a špeciálne pomôcky vyvinuté pre pomoc deťom so zdravotným znevýhodnením.
Dôležitú úlohu špeciálno-pedagogickej intervencie tvoria aj rozhovory so žiakom, ktoré majú posilniť vzťah špeciálneho pedagóga a žiaka na základe dôvery, stimulovať aktivitu a snahu dieťaťa a súčasne ho motivovať do ďalšej práce.
Spolupráca s učiteľmi, výchovným poradcom, pedagogickými asistentmi
Školský špeciálny pedagóg je poradcom a pomocníkom triednych i predmetových učiteľov pri vzdelávaní žiakov so ŠVVP. Spolupracuje pri tvorbe individuálnych výchovno–vzdelávacích programov. Školský špeciálny pedagóg pomáha učiteľovi riešiť problémy žiakov, ktoré sa objavili vo výchovno–vzdelávacom procese a narušili priebeh vyučovacej hodiny.
Spolupráca s výchovným poradcom sa zameriava najmä na absolvovanie celoštátneho testovania deviatakov so ŠVVP a na ich umiestnenie na primeraný typ strednej školy.
Spolupráca s rodičmi
Termín na konzultáciu si rodičia môžu dohodnúť so školským špeciálnym pedagógom podľa potreby. Dbáme na to, aby sa v priebehu školského roka dostavili rodičia na konzultácie každého žiaka so ŠVVP. Témou takýchto stretnutí je výmena skúseností rodiča a učiteľa, hľadanie spoločného postupu pri edukačnom pôsobení na dieťa a pri zdolávaní jeho špecifických problémov.
Dôležitou súčasťou spolupráce s rodičom je aj kompletizácia povinnej dokumentácie žiaka, spolupráca rodiny a školy pri plnení školských povinností.
Spolupráca s odbornými zamestnancami a so špecializovanými zariadeniami
Školský špeciálny pedagóg spolupracuje s odbornými zamestnancami a odbornými poradenskými zariadeniami. Sprostredkuje depistáž (včasné vyhľadávanie rizík porúch učenia) a ďalšie kontrolné vyšetrenia. Navrhuje podporné opatrenia žiakom v dočasných rizikových situáciách.
Milí rodičia, ak máte pocit, že vaše dieťa nezvláda požiadavky školy, alebo vynaložené úsilie nezodpovedá výsledkom, neváhajte ma kontaktovať. Po odbornom diagnostickom vyšetrení a odporúčaní zariadenia výchovného poradenstva a prevencie budeme informovaní o silných a slabých stránkach vášho dieťaťa a či má špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby. Zistíme, či jeho stav je možné eliminovať podpornými opatreniami, alebo je nutná odborná diagnostika a s tým spojené vytvorenie individuálneho výchovno-vzdelávacieho programu.
Najčastejšie špecifické vývinové poruchy učenia:
Dyslexia – špecifická porucha čítania: pri čítaní si dieťa zamieňa tvarovo, zvukovo podobné hlásky, prehadzuje, pridáva, vynecháva hlásky, nerozumie prečítanému textu.
Dysortografia – špecifická porucha pravopisu: pri písaní dieťa vynecháva, pridáva, prehadzuje písmená, zamieňa tvarovo a zvukovo podobné písmená, nerozlišuje tvrdé a mäkké slabiky, nerozlišuje krátke a dlhé samohlásky, nedodržiava hranice medzi slovami.
Dysgrafia – špecifická porucha písania: grafický písomný prejav dieťaťa je ťažko čitateľný až nečitateľný, písmo je ťažkopádne, neusporiadané, neúhľadné, nie je dodržané písanie na riadku, má nepravidelnú hustotu, dieťa si nedokáže zapamätať a napísať správne tvary písmen.
Dyskalkúlia – špecifická porucha matematických schopností: prejavuje sa problémami pri orientácii na číselnej osi, zámenou číslic, neschopnosťou robiť matematické operácie (sčítanie, odčítanie, násobenie, delenie), poruchami v priestorovej a pravo-ľavej orientácii.
Dyspraxia – špecifická porucha zvládnutia zložitejších manuálnych výkonov: dieťa si nedokáže osvojovať postupy bežných činností, je pomalé, nemotorné, ťažkopádne, má ťažkosti s hrubou aj jemnou motorikou.
ADHD – porucha pozornosti (ADD) s hyperaktivitou – dieťa nevie udržať pozornosť, všetko ho vyrušuje, badať známky nepokoja.
Narušená komunikačná schopnosť – dieťa sa ťažko vyjadruje, má poruchy reči
Autizmus – dieťa žije vo svojom svete, ťažko nadväzuje vzťahy a sociálne väzby, neznáša zmeny, nerozumie mimike, vtipom a pod., často vyniká selektívnou pamäťou, je citlivé na pachy a pod.