Z histórie školy

Školy v minulosti mali cirkevný charakter. Vyučovanie sa zameriavalo predovšetkým na náboženské vedomosti, ako aj na základy čítania, písania a počtových úkonov.  Učiteľ bol aj organistom a dostával plat v naturáliách i v peniazoch.

Okolo roku  1850 existovala cirkevná škola v obci. Pozostávala z triedy pre 75 žiakov, dvoch obytných izieb, dvoch kuchýň, komory a stajne. Bola pokrytá slamou (až v roku 1891 ju pokryli škridlou). K budove patril menší dvor, ktorý slúžil na telocvik. Žiaci nosili do školy polienka dreva na kúrenie. Keď v roku 1880 vo Veľkom Lapáši zriadili poštový úrad, funkciu poštára vzal na seba miestny učiteľ.

Koncom 19. storočia sa vyučovalo po maďarsky. Škola bola dobre vybavená mapami, tabuľami a inými učebnými pomôckami. Mala 150 žiakov, chodili do nej aj žiaci z Malého Lapáša. Učiteľ dostával plat 456 forintov a 52 grajciarov.

V roku 1914 postavila obec dvojtriednu budovu školy. Škola bola štátna. Keď žiakov pribúdalo a školské priestory už nestačili, v roku 1936 sa začalo vyučovať aj v súkromnom rodinnom dome. Od roku 1939 bola škola znovu cirkevná až do zoštátnenia v roku 1945. Mala šesť tried. V roku 1937 prerobili na školské účely starý kaštieľ a presťahovali doňho žiakov vyšších ročníkov (6. – 8.).

Z najstarších dejín

Údolie potoka Kadaň malo predpoklady pre utvorenie chráneného sídliskového priestoru. Cesty vznikali ako priechody v priesekoch lesného porastu a spájali jednotlivé sídla. Sídliská sa budovali na miernych vyvýšeninách a návršiach, ktoré chránili obyvateľov pred záplavami.

V roku 1990 v záhrade J. Kiša č. d. 255 pri výkope pivnice sa našla kužeľovitá zásobná jama z neskorej doby bronzovej. Obsahovala črepy z nádob, kusy mazanice a zlomok z plastiky a ihlanovitého hlineného závažia ako aj dve ihlanovité závažia

V roku 2000 archeológovia v juhovýchodnej časti chotára Golianova zistili trojitý rondel z obdobia lengyelskej kultúry, ktorý sa javil ako mierne nepravidelná kruhová priekopa. Útvar mal 6 nepravidelne umiestnených vchodov. Jednoduchý kruhový útvar objavil aj v Lapáši. Mal priemer do 40m.

• Základná škola Veľký Lapáš
    951 04 Veľký Lapáš 499